Dřevěné podlahy – pohled do historie
První zmínky o dřevěných podlahách
Poprvé se podlahy ze dřeva objevily v dobách krále Šalamouna před 3000 lety. Další informace pocházejí z dob středověké Evropy o dřevěných podlahách – jednoduché hoblované fošny a prkna – byly základem pro pokračování ve výrobě dřevěných podlah. V 16. století byly zhotoveny první reprezentativní dřevěné podlahy. Mořené dřevo a barevné kazety z exotických dřevin, byly sloučeny do nápaditých vzorců, což vypovídalo o kultivovaném životě v palácích vládců.
17. a 18. století – vrchol umění dřevěných podlah
V tomto období přicházejí do módy parkety. Deskové parkety jsou vynálezem Francouzů. Ještě dnes je možné ve francouzských barokních zámcích vidět, jak důležitou součást nádherné atmosféry parkety tvořily. Dle druhu a stavu podlahy bylo poznat, kdo pochází z chudší či bohatší vrstvy. Chudí měli dřevěnou podlahu ze smrkových prken, ale ti, co na to měli, se mohli chlubit podlahou z parket. Někteří si nechávali dokonce dělat návrhy parketových podlah od architektů. V 18. století na lesklých dřevěných podlahách nebyly obdivuhodné pouze nádherné ornamenty, ale díky parketové technice byly tvořeny celé obrazy a scény.
Strojní výroba dřevěných podlah – parket
Díky novým pilám, strojům a průmyslovému zpracování již v 19. století nebyly parkety výhradní výsadou králů a horní společenské vrstvy. Původní široká prkna se zužovala a parkety se prosazovaly i ve veřejných budovách a bytech. Použité materiály byly stále více jakostní. Pokládka parket pomocí tenkých ocelových hřebíků a efektivních lepidel se stávala stále jednodušší, takže triumfálnímu nástupu opticky vyhovujících dřevěných podlah již nic nebránilo.
Parkety s perem a drážkou
Aby podlahy lépe držely při sobě, začalo se s výrobou prken i parket s drážkou a perem. To už se dřevěné podlahy používaly i v továrnách, mlýnech i jiných výrobních prostorách. Vzor rybí kost se stal symbolem pro konec 19. století a používal se i ve století 20.
Nové řemeslo v oblasti dřevěných podlah – parketáři
V padesátých letech se již běžně objevovalo řemeslo parketářů. Parkety byly lehce udržovatelné a to byl v neposlední řadě důvod jejich stále větší obliby. Také zacházení se dřevem bylo perfektní. Řemeslníci byli speciálně vyškoleni pro výrobu těchto podlah. Od roku 1973 bylo zavedeno povolání pokladače parket – parketáři. V průběhu vývoje stylů se staly parkety ceněným, oblíbeným a obdivovaným typem podlahové krytiny. Jedinečná jednota technické, umělecké a řemeslné znalosti věci, vytvořila produkt vysoké hodnoty a skvělé kvality.
Dřevěné podlahy i parkety, stejně jako další interiérové vybavení, podléhají módním trendům, ale i finančním možnostem.